Czy wentylacja może obniżyć poziom wilgotności? Niekoniecznie

kondensatas ant lango   Często słyszymy, że mieszkając w wilgotnym domu, wszystko, co należy zrobić, aby zmniejszyć poziom wilgotności, to często otwierać okna i wietrzyć pomieszczenie. Czy to naprawdę wystarczy?

   Niezliczoną ilość razy widzieliśmy artykuły lub komentarze na forach, w których mieszkańcy skarżyli się na wysoką wilgotność w swoich pomieszczeniach mieszkalnych, a odpowiedź w komentarzach zwykle brzmiała "Dlaczego nie otwierają okien i nie wietrzą?", jakby to było idealne rozwiązanie problemu.

    Gdzie więc leży prawda, czy zwykłe otwarcie okna naprawdę wystarczy, aby wyeliminować nadmiar wilgoci?

    Ludzie wytwarzają własną dodatkową wilgoć, gdy przebywają w domu i żyją normalnym życiem: biorąc prysznic lub kąpiel, piorąc ubrania, a następnie je susząc, gotując, oddychając (!), wracając do domu w deszczu z mokrymi ubraniami itp. W normalnych warunkach czteroosobowa rodzina produkuje średnio około 12 l wody dziennie, a jeśli w domu znajduje się również duże akwarium, ilość wilgoci może znacznie wzrosnąć. Jak więc widać, nie warto zastanawiać się skąd bierze się nadmiar wilgoci.

    Większość problemów związanych z wysokim poziomem wilgotności występuje w okresie zimowym, gdy mieszkańcy mają zamknięte okna. W tym czasie wilgoć zostaje uwięziona w domu bez możliwości ucieczki. Ponieważ zimne powietrze chłodzi również powierzchnie okien i ścian, dochodzi do kondensacji, gdy wilgoć wchodzi w kontakt z zimnymi powierzchniami. Stwarza to odpowiednie warunki do rozwoju pleśni i w rezultacie ludzie zauważają problem. Ponadto wzrost poziomu wilgotności w domu oznacza, że znacznie trudniej będzie utrzymać ciepło w pomieszczeniu, rachunki za ogrzewanie wzrosną, a w domu będzie chłodniej. Ponadto, jeśli pranie jest suszone przez rozwieszenie go na suszarce do ubrań, suszenie zajmie bardzo dużo czasu, ponieważ otaczające powietrze jest już pełne wilgoci. Wreszcie, nadmierny poziom wilgotności może również prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

    Wszystkie te problemy można rozwiązać, pozbywając się nadmiaru wilgoci z
powietrza, a tym samym zmniejszając poziom wilgotności względnej w domu.atviras langas

Otwarcie okna oczywiście wprowadzi świeże powietrze do pomieszczenia, co może pomóc w osuszeniu powietrza w domu. Jednak powietrze wchodzące do pomieszczenia jest również wilgotne, a często nawet bardziej wilgotne niż powietrze, które zastępuje. Pleśń rozwija się przy wilgotności względnej na poziomie 68%, a w takich warunkach na zimnych powierzchniach może bardzo łatwo tworzyć się kondensacja.

- Jeśli do pomieszczenia napływa świeże powietrze, taka sama ilość powietrza opuszcza pomieszczenie, wypychając część wilgotnego powietrza na zewnątrz.
- Jeśli nowe powietrze wchodzące do pomieszczenia jest zimniejsze niż powietrze w domu, będzie musiało zostać ogrzane.
- Jeśli nowe powietrze zostanie ogrzane, jego wilgotność względna spadnie.
    Na przykład, jeśli powietrze wlotowe ma temperaturę 6°C i poziom wilgotności względnej 78%, mieszkaniec będzie starał się ogrzać je do 20°C, a następnie poziom wilgotności względnej spadnie do 30%. W ten sposób świeże powietrze może pomóc w osuszaniu pomieszczenia.

Istnieją jednak inne konsekwencje, których oferujący tę metodę unikają ujawniania:

-Czy chciałbyś, aby strumień zimnego powietrza zawsze przemieszczał się po Twoich pokojach?
-O ile droższe będą koszty ogrzewania, ponieważ będziesz musiał stale podgrzewać powietrze w pomieszczeniu z 6°C do 20°C, a następnie wyrzucać je z powrotem?
-Czy domownicy zawsze będą gotowi na otwieranie okien zimą (po kąpieli, spaniu, gotowaniu, suszeniu prania itp.)

Ponadto sami klienci często podają inne powody, przez które nie mogą zostawić otwartego okna:

-Pozostawienie otwartego okna zmniejsza bezpieczeństwo i zwiększa ryzyko kradzieży i włamania.
-Mieszkając w pobliżu głównej ulicy, otwarte okno jest źródłem hałasu i zanieczyszczenia powietrza.
-System ogrzewania nie jest wystarczająco wydajny, aby szybko ogrzać świeże powietrze.
-Nie wszystkie pomieszczenia w domu są ogrzewane równomiernie.


    Z tych wszystkich powodów otwarcie okna może rzeczywiście pomóc w rozwiązaniu problemu, ale w wielu przypadkach spowoduje jeszcze więcej niedogodności i wydatków dla mieszkańców, o czym nie wspomina wielu zwolenników tej metody usuwania wilgoci. Jest to powód, dla którego coraz więcej osób na Litwie i w innych krajach europejskich polega na osuszaczach powietrza do osuszania powietrza w pomieszczeniach. W obszarach mieszkalnych, WDD80 Wood's jest najlepiej dopasowanym i zalecanym osuszaczem ze względu na cichą pracę.