Osuszacze powietrza | Jak wybrać?

 

Osuszacz powietrza - do czego służy?

W słabo wentylowanych pomieszczeniach w zimnej porze roku, szczególnie jesienią, w powietrzu często występuje bardzo wysoka wilgotność. Zgodnie z normami higieny zalecany zakres wilgotności wynosi od 40 do 60 procent.

Nadmierna wilgotność powietrza powoduje, że na ścianach, oknach i parapetach zbiera się kondensacja, powodując powstawanie pleśni i grzybów. Pranie nie wysycha przez długi czas, a ludzie ciągle czują chłód, mimo że termometr pokazuje dość wysoką temperaturę. Podczas lata pleśń i problem kondensacji spowodowany wysoką wilgotnością jest często spotykany w nieogrzewanych piwnicach, podziemnych garażach lub pomieszczeniach magazynowych.

Aby dowiedzieć się, jaki jest poziom wilgotności w pomieszczeniu, wystarczy kupić prosty i niedrogi wilgotnościomierz. Nasz zalecany miernik wilgotności:
https://www.orole.pl/whg-1-higrometr-termometr-woods

Jeśli poziom wilgotności utrzymuje się stale powyżej 60 procent, zalecamy podjęcie natychmiastowych działań w celu pozbycia się zbędnej wilgoci. To właśnie osuszacze powietrza mogą niezawodnie zbierać ten nadmiar z powietrza i chronić przed pleśnią lub innymi nieprzyjemnymi skutkami.

 

Jak wybrać osuszacz powietrza?

Zawsze zalecamy, aby przed zakupem osuszacza skonsultować się ze specjalistą. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele produktów służących do redukcji wilgotności, ale rzadko można być zadowolonym z ich skuteczności, jakości i praktyczności. Specjaliści z OROLE.pl odpowiedzą na Twoje pytania kompleksowo i zrozumiale oraz pomogą Ci podjąć decyzję. Przed zakupem osuszacza ważne jest, aby wziąć pod uwagę dwa kluczowe czynniki.

Po pierwsze, jaka jest całkowita powierzchnia pomieszczenia, które chcesz osuszyć. Im większa jest powierzchnia, tym więcej nadmiaru wilgoci trzeba będzie w niej zebrać. Głównym parametrem technicznym osuszaczy jest ich wydajność, która świadczy o tym, ile wody może on zebrać w trakcie pracy przez 24 godziny.

Producenci zazwyczaj podają na jaką powierzchnię przeznaczony jest dany osuszacz. Bardzo ważne jest aby powierzchnia pomieszczenia nie przekraczała tego parametru, gdyż w takim wypadku potrzebne będzie więcej urządzeń aby pozbyć się wilgoci. Na naszej stronie możecie przefiltrować produkty według tego parametru, co ułatwi wybór osuszacza

Drugim ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest rodzaj miejsca, które będzie osuszane: pomieszczenia mieszkalne, piwnice, garaże, baseny, itp.

Osuszacze powietrza różnią się wielkością, poziomem hałasu i innymi parametrami, na przykład, jeśli chcesz osuszać powietrze w salonie lub sypialni, ważne jest, aby osuszacz był cichy, kompaktowy i łatwy w obsłudze. Jeśli chcesz osuszyć piwnicę lub osuszyć pomieszczenia po zakończeniu prac budowlanych, ważne jest, aby osuszacz był dodatkowo zabezpieczony przed wysokim zanieczyszczeniem powietrza, był łatwy do czyszczenia i miał duży zbiornik na wodę. W przypadku osuszania w basenie lub do celów przemysłowych ważne jest, aby osuszacz był wystarczająco wydajny i mógł pracować nieprzerwanie przez długi okres czasu. W opisach osuszaczy zazwyczaj można znaleźć, do jakiego celu są one odpowiednie.

Na naszej stronie internetowej mogą Państwo skorzystać z funkcji szybkiego wyboru, która automatycznie zaoferuje najbardziej odpowiednie osuszacze.

 

Jakie są różnice pomiędzy osuszaczami do użytku domowymi?

Dla klientów, którzy muszą używać osuszacza w domu, podstawowymi kryteriami wyboru są zazwyczaj poziom hałasu, zużycie energii, wygląd i funkcjonalność. Niektóre osuszacze domowe pracują głośniej, ponieważ używają sprężarki, podczas gdy te które używają innej technologii osuszania są cichsze.

Osuszacze z kompresorem są zazwyczaj bardziej energooszczędne, ale pracują głośniej. Osuszacze powietrza pracujące bez sprężarki są znacznie cichsze, ponieważ słychać tylko nadmuch powietrza.

Urządzenia te mogą zużywać więcej energii elektrycznej, aby zebrać taką samą ilość wody, ale jednocześnie wydmuchują cieplejsze powietrze, więc korzyści z cieplejszego, przytulniejszego domu przy użyciu osuszacza w zimnej porze roku przewyższają nieco wyższe koszty energii elektrycznej.

Warto również zwrócić uwagę na osuszacze hybrydowe z funkcją oczyszczania powietrza, jednak trzeba uważać na wielkość i rodzaj filtrów w tych urządzeniach, gdyż standardowy osuszacz powietrza wykorzystuje bardzo słabe filtry.