TOP 10 pytań dotyczących osuszaczy powietrza

 

1. Jakiego osuszacza powietrza potrzebuję?

Wybierając osuszacz, najpierw należy wziąć pod uwagę cel jego użycia (do użytku domowego, piwnica / garaż, prace budowlane, przemysł, basen itp). Na stronie internetowej OROLE.PL znajdziesz różne kategorie zastosowania osuszaczy i podstawowe dane techniczne dostarczane wraz z każdym modelem. Poszukując osuszacza dla obszarów mieszkalnych, polecamy cichsze osuszacze, takie jak WDD80 Wood's. Jeśli masz więcej pytań dotyczących wyboru osuszacza, proponujemy skonsultować się ze specjalistami OROLE.PL. Nasze kontakty znajdziesz na dole tej strony.

 

2. Jaki jest normalny poziom wilgotności?

W większości przypadków zaleca się utrzymanie wilgotności względnej na poziomie od 40 do 60% wewnątrz pomieszczeń. Jeśli nie wiesz, jaki jest poziom wilgotności w pomieszczeniu, możesz to sprawdzić używając miernika wilgotności. Oferowane przez nas mierniki wilgotności są dostępne pod tym linkiem. W zimie, w większości przypadków utrzymanie wilgotności na poziomie około 50% jest wystarczające, aby zapobiec kondensacji na oknach i ścianach, która zwykle pojawia się ze względu na duże różnice temperatur i wysoki poziom wilgotności. Czasami konieczne może być osuszenie powietrza nawet do 40%.

 

3. W jakiej temperaturze osuszacze mogą pracować?

Wydajność wszystkich osuszaczy wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Zakres temperatur potrzebnych do pracy osuszaczy jest przedstawiony w opisach produktów. Standardy higieniczne zalecają temperaturę w pomieszczeniu mieszkalnym 18-220C, która z pewnością wystarczy dla większości osuszaczy domowych. W niektórych przypadkach osuszanie powietrza jest konieczne, gdy temperatura w pomieszczeniach spada poniżej 100C lub nawet staje się ujemna. Oferujemy osuszacze, które skutecznie radzą sobie z nadmiarem wilgoci, nawet w bardzo niskich temperaturach.

 

4. Na czym polega konserwacja osuszaczy powietrza?

Osuszacze powietrza są mało wymagające pod względem konserwacji i zazwyczaj nie zawierają wymiennych materiałów eksploatacyjnych. Konserwacja większości osuszaczy powietrza ogranicza się do regularnego czyszczenia filtra ochronnego, który zbiera kurz, kłaczki, włosy i inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Utrzymanie osuszacza w czystości wydłuży jego żywotność.

 

5. Czy osuszacz powietrza jest głośny?

Poziom hałasu osuszacza zależy głównie od jego typu i mocy. Osuszacze sprężarkowe pracują głośniej niż osuszacze absorpcyjne. Najcichszy osuszacz domowy to WDD80 Wood's. Dzięki temu osuszaczowi, przy najniższej prędkości słychać tylko ciche podmuchy powietrza.

 

6. Ile energii elektrycznej zużywa osuszacz?

Moc osuszacza zależy głównie od jego wydajności i sprawności. Im bardziej wydajny jest osuszacz, tym większa będzie jego moc, ale będzie on wykonywał swoją pracę w krótszym czasie. Osuszacze domowe mają moc od 150 do 700 watów. Zużycie energii zależy głównie od ilości wilgoci w pomieszczeniu i od tego, jak szybko jest ona odnawiana, co decyduje o tym, jak długo urządzenie będzie musiało pracować. Niektóre osuszacze domowe zużywają nieco więcej energii elektrycznej, ale wydmuchują ciepłe powietrze i mogą ogrzać pomieszczenie.

 

7. Jak powstaje nadmiar wilgoci w domu?

Poziom wilgotności w domu stale się zmienia. Jest on zwiększany przez codzienne czynności, takie jak gotowanie, suszenie prania, prysznic, podlewanie kwiatów, oddychanie i inne. Nieosłonięte zbiorniki z wodą, takie jak otwarte akwarium, również znacznie zwiększają poziom wilgotności.

 

8. Jak szybko osuszacz wysuszy pomieszczenie?

Jeśli wybierzesz odpowiedni osuszacz w zależności od wielkości i wilgotności pomieszczenia i nie ma dodatkowych źródeł zwiększających wilgotność w pomieszczeniu, osuszacz może obniżyć poziom wilgotności w ciągu kilku dni lub tygodni. Na samym początku użytkowania osuszacz może dłużej pracować, tak aby wszystko w pomieszczeniu, meble, parkiet, beton, ubrania itp. mogło wyschnąć. Gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu zostanie ustabilizowany, osuszacz, który ma możliwość utrzymania poziomu wilgotności, automatycznie zareaguje na wzrost i spadek wilgotności, włączając się lub wyłączając.

 

9. Jak osuszacz zapobiega powstawaniu pleśni?

Osuszacz zapobiega powstawaniu pleśni na dwa sposoby. Po pierwsze, osusza pomieszczenie usuwając wilgoć z materiałów znajdujących się wewnątrz pomieszczenia, zapobiegając w ten sposób powstawaniu na nich pleśni. Po drugie, utrzymywanie wilgotności względnej w pomieszczeniu na poziomie lub poniżej zalecanego poziomu wilgotności względnej około 50% nie pozwoli na rozwój zarodników. Tworzenie się grzyba wymaga wilgoci w powietrzu oraz wody na powierzchniach w postaci kondensatu.

 

10. Gdzie najlepiej umieścić osuszacz powietrza?

Osuszacz powinien być używany przede wszystkim w pomieszczeniach, w których powietrze jest najbardziej wilgotne i w których najczęściej występują problemy z nadmiarem wilgoci. Jeśli chcesz wysuszyć kilka pomieszczeń, które nie są od siebie oddzielone, nie musisz przenosić osuszacza po pokojach, ponieważ wilgoć w sposób naturalny rozproszy się, a wentylator osuszacza wymusi mieszanie powietrza. Osuszacz najpierw wysuszy powietrze w pomieszczeniu, w którym będzie pracował.