Usuwanie pleśni i wilgoci w piwnicy i garażu

Piwnice, i garaże podziemne są tak samo podatne na problemy z wilgocią i pleśnią, jak łazienka czy kuchnia. W łazience zwykle jest zbyt wilgotno w zimie, a w piwnicy lub w garażu wilgotność jest wysoka w lecie.

W miesiącach letnich ciepłe powietrze na zewnątrz zawiera znacznie więcej wilgoci niż w zimie. Przede wszystkim, ciepłe powietrze może po prostu zatrzymywać więcej wilgoci. W okresie letnim jeziora, rzeki, morza i inne obiekty wodne odparowują wodę wraz z roślinami, a opady deszczu zapewniają wystarczającą ilość wilgoci w powietrzu. Ponieważ piwnica lub garaż podziemny jest zakopany w ziemi, temperatura powietrza i przedmiotów w tych pomieszczeniach jest niższa niż w pozostałej części domu lub na zewnątrz. Ciepłe powietrze dostaje się do pomieszczenia przez otwarte okno lub system wentylacyjny, a na chłodnych ścianach piwnicy lub innych powierzchniach tworzy się kondensacja. Kondensacja tworzy warunki do rozwoju pleśni. Pleśń najlepiej rośnie na materiałach organicznych w piwnicy, takich jak: belki drewniane, meble tapicerowane, pudełka, papier, książki, farby, ubrania i tak dalej.

Oczywiście ogrzewanie pomieszczenia w piwnicy w okresie letnim pomogłoby rozwiązać problemy związane z pleśnią i kondensacją, ale ogrzewanie pomieszczeń w okresie letnim nie jest działaniem sensownym ani opłacalnym. Wysoka wilgotność w lecie może spowodować wiele szkód w piwnicy w bardzo krótkim czasie, więc nie jest zaskoczeniem, że w lecie pomieszczenia te powinny być suszone przy użyciu osuszaczy. Piwnice i garaże podziemne najlepiej nadają się do ekonomicznych i niezawodnych specjalnych osuszaczy typu sprężarkowego, które mogą zbierać dużo wilgoci podczas pracy w chłodnym pomieszczeniu bez podnoszenia temperatury pokojowej.

Nie zalecamy stosowania osuszaczy z tworzywa sztucznego w piwnicy ze względu na elektronikę i czujniki, które zawierają. Piwnica, garaż, spiżarnia to zwykle pomieszczenia o niskiej czystości, pełne kurzu i innych zanieczyszczeń, co jest szkodliwe dla elektroniki, czujników i innych części ruchomych w osuszaczach domowych. Osuszacze domowe są również zaprojektowane tak, aby pracowały najbardziej efektywnie w temperaturach co najmniej +20C, a gdy temperatury spadną poniżej nich, sprawność jest bardzo niska.

Nasze zalecane osuszacze do piwnic lub garaży zaprojektowane specjalnie dla tych pomieszczeń to szwedzkie modele SW firmy Wood's. Te wysokiej jakości, pyłoszczelne osuszacze, zaprojektowane specjalnie do pomieszczeń podziemnych, pracują bardzo efektywnie nawet w niskich temperaturach. Osuszacze serii SW różnią się wydajnością, tzn. ilością wody, jaką można zebrać w danym okresie czasu. Jeśli piwnica nie jest duża i nie ma wielu źródeł wilgoci, najsłabszy osuszacz SW22F z tej serii będzie wystarczający, a jeśli piwnica lub garaż jest większy, wskazane jest wybranie bardziej wydajnych osuszaczy, takich jak SW38F lub SW42F. Bardziej wydajne osuszacze ułatwiają i przyspieszają utrzymanie właściwych warunków, ponieważ mogą zbierać tę samą ilość nadmiaru wilgoci nawet 2 razy szybciej, a ceny różnią się nieznacznie. Dzięki zakupowi dodatkowego specjalnego filtra powietrza osuszacze te mogą być również wykorzystywane podczas budowy do osuszania tynku, betonu i innych materiałów.

 

 

Ważne jest aby wiedzieć, że osuszacze Wood's:

  • Chronią przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wilgoć;
  • Zapobiegają powstawaniu pleśni;
  • Osuszają drewno i zapobiegają rdzewieniu urządzeń;
  • Wysuszają pranie;
  • Usuwają nieprzyjemne zapachy wilgoci;
  • Niższa wilgotność powietrza zapobiega rozmnażaniu się pająków;
  • Oszczędzają koszty ogrzewania;
  • Zbierają najwięcej wilgoci w porównaniu z ilością zużywanej energii elektrycznej;
  • Posiadają rozszerzoną gwarancję do 6 lat.

 

 

Seria SW Osuszacze powietrza