Wskazówki dotyczące zakupu oczyszczacza powietrza

Na rynku jest sporo urządzeń, które producenci nazywają oczyszczaczami powietrza, ale nie wszystkie z nich wykonują zadanie, którego się od nich oczekuje. O czym należy pamiętać lub czego należy unikać wybierając oczyszczacz powietrza? Dla wielu kupujących, oczyszczacz powietrza jest urządzeniem zupełnie nowym i nie wypróbowanym. Konsumentom często brakuje doświadczenia w zakupie oczyszczacza powietrza, który najlepiej odpowiada ich potrzebom. Postaramy się doradzić przy wyborze najbardziej odpowiedniego oczyszczacza powietrza i na jakie przydatne funkcje warto zwrócić uwagę.

 

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

 

Kluczowe funkcje

 

Obszar do oczyszczenia

Upewnij się, że efektywny (optymalny) obszar zastosowania wskazany na oczyszczaczu powietrza jest równy lub większy niż całkowita powierzchnia pomieszczeń, w których zamierzasz oczyścić powietrze. Powierzchnia w pobliżu oczyszczacza powietrza jest podana w odniesieniu do przepływu powietrza w m3/h. oraz w oparciu o wysokość stropu 2,5 metra.

 

Ile razy powietrze jest przefiltrowywane w ciągu godziny.

Ta liczba wskazuje, jak szybko oczyszczacz powietrza może przefiltrować całe powietrze w pomieszczeniu. Na przykład, jeśli oczyszczacz powietrza ma maksymalny przepływ powietrza 300 m3/h. i objętość pomieszczenia wynosi 75m3 (powierzchnia 30m2 x wysokość sufitu 2,5m), to oczyszczacz powietrza może filtrować całe powietrze w pomieszczeniu do 4 razy na godzinę. Jeśli masz astmę lub alergię, lub jeśli brud lub zapachy w pomieszczeniu bardzo szybko się regenerują, zalecamy, aby liczba ta nie była mniejsza niż 4 razy.

 

Cena

Koszt oczyszczaczy powietrza waha się od niedrogich, nadających się do małych pomieszczeń do bardziej zaawansowanych oczyszczaczy wyposażonych w nowoczesne technologie. Cena zakupu nie jest jedynym kosztem związanym z oczyszczaczem powietrza. Należy wziąć pod uwagę roczny koszt wymiany filtrów i zużycie energii.

 

Filtry

Przy zakupie oczyszczacza powietrza należy zwrócić uwagę na stosowane filtry. Sprawdź, jakie zanieczyszczenie oczyszczacz powietrza jest w stanie usunąć. Wszystkie autentyczne oczyszczacze powietrza muszą być wyposażone w filtr HEPA! Filtr HEPA czyści powietrze z różnych alergenów, takich jak: pyłki, zarodniki, łupież zwierzęcy, kurz, zarazki i dym. Porównaj wizualnie rozmiar filtra HEPA i inne cechy różnych oczyszczaczy powietrza. Wyjątkowo wysoką jakość czyszczenia zapewniają filtry HEPA do U450 WINIX, AL 310 i ELFI 900. Większość oczyszczaczy powietrza posiada również filtr węglowy do czyszczenia zapachów i innych lotnych związków organicznych. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wagę węgla aktywnego w filtrze. Przyjmuje się, że 1 gram węgla aktywnego oczyszcza zapach i dym z 1 papierosa. Najlepszy filtr z węglem aktywnym może być stosowany w oczyszczaczu powietrza AL 310.

 

Pobór energii elektrycznej

Jak wszystkie urządzenia elektryczne, różne oczyszczacze powietrza zużywają różne ilości energii. W przeciwieństwie do większości urządzeń, oczyszczacz powietrza zwykle musi działać w sposób ciągły i nieprzerwany, więc należy również rozważyć rachunek za energię elektryczną przed zakupem oczyszczacza powietrza. Większość oczyszczaczy powietrzama zużycie energii wyrażona w watach (W). Aby obliczyć ile energii zużywają dziennie, należy pomnożyć tę liczbę przez 24 i podzielić przez 1000, aby uzyskać kilowatogodziny. Oczywiście oczyszczacze powietrza do większej powierzchni zużywają więcej energii niż oczyszczacze do małej powierzchni, ale wykonują swoją pracę znacznie szybciej. Większość oczyszczaczy powietrza zużywa niewiele energii elektrycznej, ale tylko niektóre z nich są niezwykle ekonomiczne i posiadają międzynarodowy certyfikat Energy Star. Najbardziej ekonomiczne na świecie są szwedzkie oczyszczacze powietrza, Wood's AL 310 i TALL 155.

 

Poziom hałasu

Podane w opisach decybele są trudne do zaufania, ponieważ pomiary poziomu hałasu nie są standaryzowane. Różni producenci zapewniają poziomy hałasu dla oczyszczaczy powietrza w różnych trybach pracy. Różni się również odległość pomiarowa od urządzenia. Niektórzy producenci mierzą hałas z odległości 3 metrów, podczas gdy inni mierzą w pobliżu urządzenia. Jeśli to możliwe, przed zakupem zawsze należy poprosić sprzedawcę o zademonstrowanie poziomu hałasu oczyszczacza powietrza. W wyspecjalizowanym sklepie OROLE w Warszawie prezentujemy wszystkie najpopularniejsze oczyszczacze powietrza i z przyjemnością pokażemy jak one działają.

 

Szybkość dostarczania czystego powietrza (CADR - Clean Air Delivery Rate)

W tym teście porównuje się wydajność oczyszczaczy powietrza w odniesieniu do pyłu, pyłków i dymu tytoniowego. Test jest przeprowadzany przez jedną z największych na świecie organizacji AHAM, która tworzy standardowe testy różnych urządzeń gospodarstwa domowego. Jest to największa i najbardziej niezawodna organizacja zajmująca się testowaniem oczyszczaczy powietrza. Jednostki wszystkich głównych, dobrze znanych i wyspecjalizowanych producentów oczyszczaczy powietrza mają swoje własne oceny CADR do porównywania urządzeń. Cieszymy się, że mamy możliwość wprowadzenia oczyszczaczy powietrza WINIX i Wood's z jedną z najwyższych ocen CADR. Modele oczyszczaczy powietrza takie jak U450 WINIX, AL 310 i ELFI 900 nie mają wielu konkurentów na rynku. Niestety, nie wszystkie mniejsze oczyszczacze powietrza na rynku zostały przetestowane, co utrudnia ich porównanie z innymi urządzeniami. Oczywiście jest to wybór klienta, czy zdecyduje się na zakup sprawdzonego oczyszczacza z gwarancją funkcjonalności, czy wybierze produkt bez oceny CADR.

 

Fukcjonalność

Różne oczyszczacze powietrza są dostarczane z wieloma różnymi akcesoriami, które ułatwiają obsługę urządzenia. Czujniki reagujące na zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, proste lub wydajne jonizatory i czujniki światła to tylko niektóre z funkcji. Akcesoria nie powinny być głównym kryterium wyboru oczyszczacza powietrza. Należy pamiętać, że urządzenie musi najpierw spełniać funkcję oczyszczania, dla której jest przeznaczone.

 

Gwarancja

Oczyszczacze są objęte okresem gwarancyjnym. Większość oczyszczaczy powietrza jest objęta 2-letnią gwarancją na rynku, ale niektórzy producenci mają dodatkowe warunki, które mogą przedłużyć gwarancję. Na przykład, producent oczyszczaczy powietrza Wood's przedłuża gwarancję na urządzenie do 10 lat, jeśli klient okresowo wymienia filtr HEPA.

 

 

UWAGA! Nie wszystkie tak zwane "oczyszczacze powietrza" naprawdę wykonują swoje zadanie.

 

Niektóre "oczyszczacze powietrza" na rynku zanieczyszczają powietrze, wytwarzając szkodliwy ozon, środek drażniący płuca. Jest niebezpieczny dla astmatyków i osób z chorobami płuc. Urządzenia wytwarzające ozon są często oferowane przez nieprofesjonalnych sprzedawców i są używane jako odświeżacze powietrza nadające mu słodkawy zapach. Urządzenia te nie oczyszczają powietrza, wręcz przeciwnie są powodem powstawania wielu niebezpiecznych organicznych substancji chemicznych. Więcej informacji na temat, dlaczego generatory ozonu są niebezpieczne, można przeczytać tutaj.

 

Z faktem, że oczyszczacze powietrza są nowością dla wielu nabywców i urządzeniem, które nie zostało jeszcze przetestowane, wiele oczyszczaczy powietrza na rynku nie odpowiada informacjom, które są o nich dostarczane. W przypadku wielu oczyszczaczy powietrza, jakość oczyszczania powietrza, powierzchnia czyszcząca lub przepływ powietrza nie jest oceniana w żadnych praktycznych testach.

 

Zalecamy, aby skonsultować się ze specjalistą w celu wyboru wysokiej jakości oczyszczacza powietrza, który spełni Państwa potrzeby. Skontaktuj się z personelem OROLE.pl, aby uzyskać wyczerpującą i profesjonalną konsultację, a jeśli zdecydujesz się odwiedzić nasz sklep, możesz dotknąć, usłyszeć i wizualnie ocenić oczyszczacze powietrza.