Specjaliści zalecają utrzymanie wilgotności wewnątrz pomieszczeń na poziomie około 40-60%. Przesuszone powietrze powoduje ból oczu, łuszczenie się skóry, suchość w ustach i nosie, słaby sen. Ponadto, sucha pogoda znacznie ułatwia rozwój przeziębienia lub grypy.
Dekoracje domowe lub meble wykonane z drewna lub tkaniny (zasłony, dywany itp.) pochłaniają dużo wilgoci z powietrza. Jeśli powietrze stanie się zbyt suche, mogą wystąpić pęknięcia w drewnie (podłogi, meble itp.) i mogą pojawić się wyładowania elektrostatyczne. Drewniane instrumenty muzyczne również rozstrajają się po wyschnięciu drewna.
Dlaczego potrzebuję nawilżacza powietrza?
Specjaliści zalecają utrzymanie wilgotności wewnątrz pomieszczeń na poziomie około 40-60%. Przesuszone powietrze powoduje suchość i ból oczu, łuszczenie się skóry, suchość w ustach i nosie, słaby sen. Ponadto, sucha pogoda znacznie ułatwia rozwój przeziębienia lub grypy.
Dekoracje domowe lub meble wykonane z drewna lub tkaniny (zasłony, dywany itp.) pochłaniają dużo wilgoci z powietrza. Jeśli powietrze stanie się zbyt suche, mogą wystąpić pęknięcia w drewnie (podłogi, meble itp.) i mogą pojawić się wyładowania elektrostatyczne. Drewniane instrumenty muzyczne również rozstrajają się po wyschnięciu drewna.
Zimne powietrze może zawierać znacznie mniej wilgoci niż ciepłe powietrze. W rezultacie poziom wilgotności wewnątrz pomieszczeń często spada poniżej 30% w okresie zimowym. Im większa jest różnica między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną, tym suchsze będzie powietrze wewnętrzne. Najprostszym sposobem pomiaru poziomu wilgotności jest zastosowanie wilgotnościomierza. Umieść miernik wilgotności na środku pomieszczenia, jak najdalej od okien i drzwi i po prostu obserwuj poziom wilgotność na ekranie. Jeśli wilgotność jest niższa niż 40%, potrzebny jest nawilżacz powietrza. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 60%, zalecamy zakup osuszacza, aby zapobiec powstawaniu pleśni.
Czy wentylacja zwiększa wilgotność powietrza?
Otwarcie okna w zimnej porze roku nie pomoże zwiększyć poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Oczywiście regularne, krótkotrwałe przeciągi są niezbędne dla utrzymania zdrowego powietrza do oddychania (zalecana wentylacja zimą, 3-5 razy dziennie przez nie więcej niż 5 minut). Jednak zbyt częste i zbyt długie wietrzenie osusza powietrze jeszcze bardziej. Wynika to z bardzo niskiej wilgotności powietrza zewnętrznego, które po ogrzaniu wysycha jeszcze bardziej.
Czy to prawda, że rośliny i suszone ubrania nawilżają powietrze?
Rośliny domowe, przygotowanie żywności, mokra odzież itp. mogą nieznacznie zwiększyć poziom wilgotności przez krótki okres czasu, ale nie jest możliwe utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności przez dłuższy okres czasu. Jeśli pomieszczenia są bardzo suche, środki te będą miały bardzo mały wpływ na poziom wilgotności. Mokre ręczniki lub garnki z wodą umieszczone na grzejnikach również pomogą nieznacznie podnieść poziom wilgotności, ale tylko na krótki okres czasu. Ponadto, mokre ręczniki, które są rzadko myte, mogą szybko stać się źródłem bakterii.
Dlaczego przeziębienie i grypa rozprzestrzeniają się szybciej w suchą pogodę?
Wirusy grypy, bakterie i zarazki żyją dłużej w suchym powietrzu i latają na poziomie oczu przez dłuższy czas. W ten sposób suche powietrze sprzyja przenoszeniu wirusów i bakterii grypy. Przy optymalnym poziomie wilgotności (od 40 do 60%), kondensat / krople wody przylegają do wirusów i bakterii w powietrzu i odprowadzają je w dół. Zdrowe i optymalne poziomy wilgotności wewnątrz pomieszczeń nie tylko nawilżają błony śluzowe jamy ustnej i nosa na tyle dobrze, że wzmacniają ich obronę przed wirusami, ale także zmniejszają podatność na infekcje.
Czy nawilżacz powietrza redukuje kurz w domu?
Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu (40 do 60%) zmniejsza zanieczyszczenie powietrza kurzem, pyłkami i innymi cząstkami. Krople wody przylegają do tych zanieczyszczających powietrze cząsteczek i odprowadzają je w dół. Nisko unoszące się pyłki i kurz są mniej szkodliwe dla człowieka niż te występujące na wysokości oczu. Osoby uczulone mogą się zrelaksować i wziąć głęboki oddech.
Kiedy nawilżać i kiedy osuszać?
Przed zakupem nawilżacza lub osuszacza ważne jest wcześniejsze zmierzenie poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczeń. Najprostszym sposobem jest zastosowanie cyfrowego wilgotnościomierza. Umieść wilgotnościomierz na środku pomieszczenia, najlepiej na wysokości oczu. Nie należy umieszczać wilgotnościomierza w pobliżu okien, drzwi lub otworów wentylacyjnych. Po kilku minutach czujniki dostosują się do temperatury pokojowej i pokażą poziom wilgotności względnej w powietrzu w pomieszczeniu. Specjaliści zalecają poziom wilgotności względnej od 40 do 60%. Jeśli poziom wilgotności jest poniżej 40%, do jego podniesienia potrzebny jest nawilżacz. Jeśli poziom wilgotności przekracza 60%, potrzebny jest osuszacz.
Dlaczego powietrze staje się suche?
Suche powietrze pojawia się najpierw w okresie zimowym, gdy ogrzewanie działa w pełni, a wilgotność wewnątrz często spada poniżej 30%. Przy otwieraniu okien powietrze wysycha jeszcze bardziej. Przy temperaturach zbliżonych do 0C, powietrze może utrzymywać zaledwie 4 gramy wody na metr sześcienny. Nawet jeśli w tym samym czasie wilgotność względna na zewnątrz wyniesie 69%, odpowiada to zaledwie 18% poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczeń, gdy powietrze jest ogrzewane. Gdy okno jest otwarte i wpuszczane jest świeże powietrze, ilość wody w powietrzu pozostaje taka sama, ale wilgotność względna spada wraz ze wzrostem temperatury. Ten brak wilgotności można zrekompensować jedynie poprzez zastosowanie nawilżaczy powietrza. Idealny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach waha się od 40 do 60%.
Zalety odpowiednio nawilżonego powietrza:
1. Nos, oczy i skóra nie wysychają, poprawia się samopoczucie.
2. Zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę, ponieważ wirusy szybko umierają przy optymalnym poziomie wilgotności. Zmniejsza również ryzyko infekcji, a usta i nos nie będą już suche.
3. Sen staje się lepszy i spokojniejszy.
4. Koncentracja w pracy poprawia się dzięki zmniejszonemu zmęczeniu i senności.
5. Zmniejsza się ilość kurzu i pyłków w powietrzu.
6. Meble, podłogi drewniane i farby są chronione przed pęknięciami.
7. Drewniane instrumenty muzyczne nie rozstroją się.