TOP 10 pytań dotyczących nawilżaczy powietrza

 

1. Kto potrzebuje nawilżania powietrza?

Dodatkowe nawilżanie pomaga zwiększyć komfort w domu. Zazwyczaj w zimnej porze roku wilgotność spada drastycznie, ponieważ zimne powietrze nie zatrzymuje tyle wilgoci co ciepłe. Wilgotność względna spada drastycznie w wyniku wietrzenia poprzez pobieranie zimnego powietrza i jego ogrzewanie. Występują wówczas następujące objawy:

  • Wysuszone i drapiące gardło;
  • Wysuszony nos;
  • Wysuszone, popękane wargi;
  • Sucha i łuszcząca się skóra;
  • Wyciek krwi z nosa;
  • Różne schorzenia układu oddechowego.

Ponadto, sucha pogoda może trwale wpłynąć na wystrój i wyposażenie Twojego domu. Suche powietrze może powodować przerwy pomiędzy drewnianymi deskami parkietowymi, łuszczenie farby lub tapety, oraz powodować nieprzyjemne wyładowania elektrostatyczne w pomieszczeniu. Suche powietrze może poważnie uszkodzić drewniane instrumenty i dzieła sztuki. Używanie nawilżacza powietrza i podnoszenie poziomu wilgotności pomoże zapobiec tym problemom.

 

2. Jaki poziom wilgotności należy utrzymywać w pomieszczeniu?

Zgodnie z normami higienicznymi zdrowa wilgotność wewnątrz pomieszczeń waha się od 40 do 60 procent. Jeśli wilgotność wewnątrz pomieszczeń przekracza 60%, ryzyko powstawania pleśni i kondensacji jest znacznie większe. Jeśli wilgotność wewnątrz pomieszczeń jest mniejsza niż 40%, wirusy przeziębienia i grypy rozprzestrzeniają się szybciej, pogarsza się samopoczucie i pojawiają się problemy z oddychaniem. Aby upewnić się, że poziom wilgotności w Twoim domu jest optymalny, kup miernik wilgotności np. WHG-1, który będzie stale pokazywał, jak zmieniają się warunki klimatyczne w pomieszczeniach.

 

3. Dlaczego potrzebny jest nawilżacz powietrza?

Nawilżacze silnie nasycają wilgocią powietrze w pomieszczeniu. Niezależnie od technologii, jaką wykorzystuje nawilżacz, jego funkcja jest zasadniczo taka sama. Różne typy nawilżaczy wykorzystują różne techniki w celu osiągnięcia tego samego rezultatu.

 

4. Jakie są różnice między nawilżaczami?

Nawilżacze powietrza w zależności od technologii są podzielone na:

  • Ultradźwiękowe - działają cicho, ale pozostawiają na meblach osad wapienny, gdy woda odparowuje. Modele te są idealne do pomieszczeń sypialnych (np. nawilżacz Titan Stylies);
  • Zimna para (parowniki) z filtrami - pracują na podobnym poziomie hałasu lub nieco głośniej, ale nie pozostawiają osadów wapiennych, są łatwe w utrzymaniu i mają niski pobór mocy (np. nawilżacz Oskar StadlerForm);
  • Parownik z dyskami - działa głośniej, ale nie pozostawia kamienia, nie ma potrzeby wymiany filtrów nawilżających, zużywa bardzo mało energii elektrycznej i wymaga niewielkiej konserwacji (np. nawilżacz AW600 Winix);
  • Gorąca para - ciche, ale zużywają dużo energii elektrycznej i pozostawiają osad wapienny na meblach.

 

5. Co oznacza wydajność nawilżacza?

Wydajność nawilżacza powietrza określa, ile wody urządzenie będzie w stanie wyemitować do powietrza w pomieszczeniu w czasie. Im bardziej suche powietrze w pomieszczeniu lub im intensywniej wentylowane jest pomieszczenie, tym bardziej wydajny nawilżacz będzie potrzebny. Wydajność powietrza jest zazwyczaj podawana jako ilość świeżej wody w mililitrach, którą nawilżacz odparowuje w ciągu jednej godziny. Wraz ze wzrostem poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczeń, wydajność nawilżacza spada, ponieważ wilgotne powietrze wolniej wchłania wodę. Ponadto, im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym wyższa wydajność nawilżania, ponieważ ciepłe powietrze może zatrzymywać więcej wilgoci niż zimne.

 

6. Jak długo należy używać nawilżacza?

Przy suchym powietrzu wewnątrz pomieszczeń nawilżacz zazwyczaj pracuje w dzień i w nocy przez cały czas. Większość nawilżaczy powietrza automatycznie monitoruje warunki panujące w pomieszczeniu i w razie potrzeby nawilża je, aż osiągną pożądany komfortowy poziom wilgotności.

 

7. Które nawilżacze powietrza działają najcichiej?

Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza zazwyczaj pracują bardzo cicho. Nawilżacze te są powszechnie stosowane w sypialniach. Małe parowniki, wykorzystujące filtry, mogą również pracować bardzo cicho, np. model Oscar.

 

8. Ile energii elektrycznej zużywa nawilżacz powietrza?

Zużycie energii elektrycznej zależy od tego, jak intensywnie należy nawilżać pomieszczenia i jakiego typu nawilżacza używasz. Najmniejsza ilość energii elektrycznej do rozprowadzenia określonej ilości wody jest zużywana przez technologię nawilżaczy z zimną parą wodną. Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza zużywają więcej energii elektrycznej do odparowania tej samej ilości wody, a nawilżacze gorącej pary wodnej zużywają najwięcej energii elektrycznej.

 

9. Czy do odparowanej wody możemy dodać różne dodatki, takie jak olejki eteryczne lub inne substancje zapachowe ?

Nigdy nie dodawaj żadnych zanieczyszczeń do wody, w przeciwnym razie możesz nieodwracalnie uszkodzić urządzenie. Niektóre modele nawilżaczy posiadają specjalne szuflady na olejki eteryczne, do których można wlać zapachy. Jeśli nawilżacz posiada tę funkcję, informacje te zostaną przedstawione w opisie produktu lub w instrukcji obsługi.

 

10. Dlaczego podczas nawilżania pomieszczeń powstaje biały pył?

Pyłki to minerały znajdujące się w wodzie używanej do nawilżania (wapno, sole itp.). Pył powstaje zazwyczaj przy użyciu nawilżaczy ultradźwiękowych. Pyły te są zazwyczaj nieszkodliwe i łatwe do oczyszczenia. Niektóre nawilżacze ultradźwiękowe używają specjalnych filtrów w celu zmniejszenia ilości kamienia w wodzie (np. Model Titan). Filtry do usuwania kamienia z wody muszą być regularnie wymieniane w celu zmniejszenia osadu wapiennego w pomieszczeniu. Nawilżacze zimnej pary wodnej nie rozprowadzają wapna w powietrzu w pomieszczeniach (np. model Oskara), co czyni je wygodniejszymi w użytkowaniu i łatwiejszymi w utrzymaniu. Regularne mycie zbiorników wodnych nawilżaczy lub innych części pokrytych wodą jest wystarczające do utrzymania nawilżaczy w dobrym stanie.