W gorące letnie dni i noce, ludziom dokuczają wysokie temperatury w domu. Nawet intensywna wentylacja nie jest w stanie schłodzić nagrzanego domu. Jedyną zasadniczo skuteczną odpowiedzią na problem ciepła w pomieszczeniach jest klimatyzacja.
Rodzaje klimatyzatorów
Istnieją różne rodzaje klimatyzatorów. Najczęściej stosowane w Polsce klimatyzatory to klimatyzatory ścienne z jednostką zewnętrzną, tzw. pompą ciepła, oraz wolnostojące klimatyzatory przenośne, które omówimy szczegółowo.
Wszystkie klimatyzatory, niezależnie od typu, chłodzą powietrze na tej samej zasadzie i wykorzystują do tego celu te same podstawowe elementy, czyli: sprężarkę, w której krąży freon, wywołujący efekt chłodzenia; parownik, w którym krąży zimny freon; skraplacz, w którym krąży gorący freon oraz oczywiście wentylator, który zasysa i wydmuchuje powietrze z pomieszczenia.
Jaka jest różnica między klimatyzatorem naściennym a przenośnym?
Klimatyzator przenośny wykorzystuje do chłodzenia powietrza te same główne elementy, co zwykły klimatyzator ścienny. W przypadku klimatyzatora przenośnego wszystkie te części znajdują się w jednej bryle w pomieszczeniu, natomiast w przypadku klimatyzatora do zabudowy niektóre elementy są oddzielone i przechowywane w jednostce zewnętrznej.
Z tego powodu klimatyzatory naścienne pracują ciszej i zajmują mniej miejsca w domu, ponieważ część zajmująca najwięcej miejsca i generująca największy hałas jest wynoszona na zewnątrz. Z drugiej strony, klimatyzatory te są znacznie droższe od przenośnych i wymagają prac instalacyjnych, które mogą być wykonywane tylko przez specjalistów, oczekiwanie na ich montaż może trwać nawet kilka tygodni, w zależności od pory roku, w której zamawia się instalację klimatyzatora.
Ponadto przed instalacją jednostki zewnętrznej należy się upewnić, że nie narusza się obowiązujących przepisów, na przykład jeśli mieszka się w budynku o statusie zabytku, uzyskanie pozwolenia na instalację jednostki zewnętrznej klimatyzatora na ścianie zewnętrznej może być praktycznie niemożliwe. To samo dotyczy instalacji klimatyzatorów ściennych w zwykłych budynkach mieszkalnych. Może to wymagać nie tylko zgody większości mieszkańców danego domu, ale także pozwolenia budowlanego na montaż na ścianie zewnętrznej. I oczywiście jednostka zewnętrzna musi spełniać normy dotyczące poziomu hałasu. W przeciwnym razie wystarczy skarga jednego niezadowolonego sąsiada i trzeba będzie zdemontować zainstalowany klimatyzator, zapłacić grzywnę i zastanowić się, jak załatać dziurę w ścianie.
Tymczasem korzystanie z klimatyzatora przenośnego nie wymaga wiercenia ścian i nie wymaga żadnych specjalnych prac instalacyjnych. Klimatyzator przenośny może być łatwo i szybko podłączony przez samego użytkownika zaraz po zakupie, a jego obsługa i konserwacja jest bardzo prosta.
W jaki sposób klimatyzator przenośny usuwa gorące powietrze?
Należy pamiętać, że przed użyciem klimatyzatora przenośnego końcówkę węża do wydmuchiwania gorącego powietrza należy wyprowadzić na zewnątrz, w przeciwnym razie praca urządzenia będzie nieefektywna. Rura do gorącego powietrza jest zwykle dostarczana wraz z klimatyzatorem. Rurę tą można po prostu poprowadzić przez otwarte okno lub otwór wentylacyjny. Aby ciepło z zewnątrz nie wracało z powrotem do pomieszczenia i aby klimatyzator działał skutecznie, należy zasłonić pozostałą otwartą przestrzeń.
Niektórzy producenci klimatyzatorów dodają do swoich urządzeń akcesoria do podłączania rury. Akcesoria te umożliwiają podłączenie węża do otworu wentylacyjnego lub do okien przesuwanych pionowo lub poziomo.
Ponieważ w naszym kraju najpowszechniejsze są okna typu rozwierno-uchylnego, każdemu, kto kupuje klimatyzator przenośny, oferujemy specjalną kurtynę uszczelniającą, która zakryje puste przestrzenie, zatrzyma dopływ ciepła z zewnątrz i zapobiegnie przedostawaniu się owadów do środka. Więcej szczegółowych informacji oraz łącze do artykułu wyjaśniającego, jak podłączyć wąż przenośnego klimatyzatora za pomocą tej kurtyny znajdziesz pod tym linkiem.
Po podłączeniu węża z gorącym powietrzem można włączyć klimatyzator i cieszyć się chłodniejszym powietrzem.
Jak działa klimatyzator przenośny?
Klimatyzatory przenośne zasysają ciepłe powietrze z pomieszczenia przez specjalny filtr, zwykle umieszczony z tyłu. Ważne jest, aby po tej stronie pozostawić wystarczająco dużo miejsca, aby powietrze w pomieszczeniu mogło swobodnie krążyć i dostać się do wnętrza klimatyzatora. Bardziej szczegółowe informacje znajdują się w instrukcjach obsługi każdego klimatyzatora przenośnego. Należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra wlotu powietrza, który chroni klimatyzator przed zanieczyszczeniami. Zaleca się, aby robić to raz na tydzień.
Wylot zimnego powietrza znajduje się zwykle na górze lub z przodu klimatyzatora. Niektóre klimatyzatory mają po prostu zwykłą kratkę, przez którą wydmuchiwane jest zimne powietrze, podczas gdy inne są dodatkowo wyposażone w ruchome deflektory strumienia powietrza, które pomagają równomiernie rozprowadzić zimne powietrze w pomieszczeniu. Ważne jest, aby nie zasłaniać wylotów, jak i wlotów powietrza i pozostawić wystarczająco dużo miejsca na dobrą cyrkulację powietrza.
W przypadku polskiego klimatu większość klimatyzatorów przenośnych odparowuje skropliny na zewnątrz wraz z gorącym powietrzem, chyba że w klimatyzatorze zastosowano tryb osuszania lub poziom wilgotności jest tak wysoki, że uniemożliwia odparowanie wszystkich skroplin. W takim przypadku klimatyzator zgłasza, że osiągnięto maksymalny poziom nagromadzonego kondensatu i należy go odprowadzić przez specjalną rurkę.
Sterowanie klimatyzatorami przenośnymi jest proste, za pomocą przycisków ustawia się funkcję chłodzenia, wybiera żądaną temperaturę i prędkość nadmuchu wentylatora. Są to podstawowe informacje na temat korzystania z większości klimatyzatorów przenośnych. Oczywiście niektóre z nich mają więcej dodatkowych funkcji, które są opisane w instrukcjach poszczególnych urządzeń.
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
1. Wydajność chłodnicza
Głównym parametrem, na który zalecamy zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora przenośnego, jest wydajność chłodnicza. Producenci podają ten parametr w specjalnych jednostkach BTU lub po prostu w kilowatach. Wydajność chłodnicza określa wielkość pomieszczenia, które klimatyzator jest w stanie schłodzić.
Na naszej stronie znajdziecie podane maksymalne parametry powierzchni i wydajności chłodniczej dla każdego modelu klimatyzatora przenośnego. Dzięki temu wybór odpowiedniego klimatyzatora nie będzie trudny.
Oceniając powierzchnię, którą chcesz schłodzić, weź pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim, jaka jest wysokość sufitu w pomieszczeniu? Zalecane powierzchnie klimatyzatorów są podawane z uwzględnieniem tego, że wysokość sufitu nie przekracza 2,5 metra, dlatego w przypadku chłodzenia pomieszczenia z wyższym sufitem konieczne będzie wybranie klimatyzatora o większej mocy. Należy również ocenić, czy pomieszczenie jest hermetyczne i cały czas zamknięte, czy też ma otwarte połączenia z sąsiadującymi korytarzami i innymi pomieszczeniami. W takim przypadku należy obliczyć całkowitą powierzchnię otwartą i odpowiednio dobrać moc klimatyzatora.
Oczywiście należy także wziąć pod uwagę ilość dodatkowych czynników emitujących ciepło, takich jak okna wychodzące na południe i przenikające przez nie ciepło słoneczne, czy częste korzystanie z kuchenki, która w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania wysokich temperatur. Wtedy, aby cieszyć się niższą temperaturą, należy zastosować klimatyzatory o mocy o co najmniej 50% większej.
2. Poziom hałasu
Kolejnym parametrem branym pod uwagę przy zakupie klimatyzatora przenośnego jest jego poziom hałasu i dodatkowe funkcje, które mogą go ograniczyć. Choć większość osób woli przede wszystkim chłodniejszy dom, a dźwięk klimatyzatora nie ma większego znaczenia, uznając go za zwykły hałas otoczenia, niektórym może on znacznie przeszkadzać.
Mimo że poziom hałasu wszystkich klimatyzatorów przenośnych jest bardzo podobny, niektóre z nich mają różne dodatkowe funkcje, które pozwalają zmniejszyć lub rozproszyć natężenie dźwięku. Na przykład wiele ustawień prędkości wentylatora lub tryb uśpienia zmniejszą hałas emitowany przez klimatyzator, a programowalny zegar sterujący pozwoli ustawić czas działania i długość pracy klimatyzatora. Dzięki temu można zaprogramować klimatyzator tak, aby schładzał powietrze przed powrotem do domu, a użytkownik mógł cieszyć się komfortem w domu bez zakłóceń.
Ponadto, oczywiście, im bardziej wydajny klimatyzator wybierzesz, tym szybciej osiągnie on żądany poziom temperatury i wyłączy się, zmniejszając w ten sposób hałas dla mieszkańców. W opisie filmu podajemy łącza do kilku najlepszych naszym zdaniem klimatyzatorów przenośnych o najmniejszym poziomie hałasu.
3. Funkcjonalność
Oprócz funkcji chłodzenia powietrza, większość klimatyzatorów przenośnych posiada również funkcje osuszania i wentylatora. W asortymencie firmy OROLE znajdują się również klimatyzatory przenośne z funkcją ogrzewania powietrza. Funkcja ta doskonale sprawdza się w okresie przejściowym wiosną i jesienią, gdy główne ogrzewanie pomieszczenia jeszcze nie działa. Dodatkowe ogrzewanie powietrzne jest również przydatne w domkach letniskowych lub wiejskich, w których nie ma stałego systemu ogrzewania. Należy pamiętać, że w przypadku funkcji ogrzewania konieczne jest także wyprowadzenie na zewnątrz węża klimatyzatora, przez który będzie usuwane zimne powietrze.
Niektóre klimatyzatory przenośne mają dodatkową funkcję sterowania za pomocą smartfona. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację na telefon, korzystając z dostarczonych instrukcji, podłączyć klimatyzator do domowej sieci internetowej i już można monitorować warunki w pomieszczeniu i sterować klimatyzatorem na ekranie smartfona, gdziekolwiek się jest.
4. Rozmiar klimatyzatora
Jak widać, rozmiary klimatyzatorów mogą się znacznie różnić, zarówno pod względem wysokości, jak i zajmowanej powierzchni. Ich wielkość jest silnie związana z wydajnością klimatyzatora. Oczywiście, im wyższą wydajność chłodniczą wybierzesz, tym większe będą jego wymiary. Prawie wszystkie klimatyzatory mają wbudowane kółka w dolnej części, dzięki czemu można je łatwo przemieścić do wybranego pomieszczenia. Wymiary klimatyzatora są podane w opisie każdego modelu, ale wybierając dla niego miejsce w domu, należy również wziąć pod uwagę wymaganą wolną przestrzeń na wlot powietrza i wylot zimnego powietrza. Parametr wielkości może mieć kluczowe znaczenie przy wyborze klimatyzatora przenośnego do małej sypialni.
Przy zakupie klimatyzatora przenośnego trzeba będzie naprawdę wziąć pod uwagę kilka parametrów i aspektów użytkowania, ale dzięki wyborowi dobrego urządzenia nie trzeba będzie już martwić się niedogodnościami związanymi z upałami i po prostu cieszyć się pięknym latem. Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom lepiej zrozumieć, jak działają klimatyzatory przenośne, a jeśli nadal nie możecie się zdecydować, jaki klimatyzator przenośny kupić, zachęcamy do konsultacji ze specjalistami z firmy Orole.